بیانیه فولمن علیه تحریم اتحادیه اروپا

پس از محکومیت اولیه اتحادیه اروپا در دادگاه بدوی علیه تحریم فولمن و فریدون محمودیان، اعتراض اتحادیه اروپا، کشورهای انگلیس ، ایرلند و فرانسه به دادگاه تجدید نظر اروپا، هم به جایی نرسید و پس ازگذشت ۳٫۵ سال شکایت و پیگیری وتلاش حقوقی، دادگاه تجدید نظر رأی نهایی خود را در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۳ به نفع فولمن و فریدون محمودیان و تائید حقانیت انها صادر کرد.
این پیروزی فقط ناشی از مبارزات و تلاشهای حقوقی بوده و هیچ گونه تعامل سیاسی و مذاکراتی در دست یابی به ان موثر نبوده است، لازم به بیان و آذعان است که تنها بستر این موفقیت و رای عادلانه صادره توسط دادگاه اروپا ریشه در استقلال قوه قضائیه از حوزه قدرتهای اجرائی و سیاسی داشته که خود مرهون برخی ثمره های بجامانده از بیش ۳۰۰سال مبارزه مردمی آگاه برای دست یابی و برقراری قوانین عادلانه مدنی است.
به این مناسبت به تمامی همکاران، دوستان و دوستداران خانواده فولمن، مشتریان، شرکای تجاری، جامعه صنعت برق و همراهانمان در جهان، شادباش گفته و تبریکات خود را تقدیم میکنیم و پیمان مجدد می بندیم که در آینده با برطرف شدن آثار این تحریم بدون منطق و غیر عادلانه، با تمام قدرت و با اتکا به همیاری همراهان عزیز، بیش از پیش در خدمت صنعت، کارآفرینی و اشتغال در حوزه تخصصی خود اثرگذار باشیم.
در این مدت با وجود درخواست و پیگیری تمامی دوستان، همکاران، رسانه های ایرانی و خارجی جهت اطلاع رسانی، علیرغم بینش مجموعه فولمن به رعایت شفافیت حداکثری حتی در مسائل چالش برانگیز، تصمیم گرفته شد که این پرونده را فقط از کانال قضایی برای احقاق حقوق قانونی خود پیگیری کنیم. اما اکنون زمان پاسخگویی به تمامی سوالات است:
• چرا تحریم شدیم؟
شرکت فولمن پس از ۱۵ سال فعالیت بنیان گذارانش در حوزه آموزش دانشگاهی،کار آفرینی و ایجاد کسب و کارهای مختلف در صنعت برق در سال۱۳۵۴ شمسی تاسیس شد و تا کنون دهها واحد کسب و کار دیگر به یاری این شرکت، سهام داران، همکاران و ،همراهان و کارکنان قدیمی آن در حوزه های مختلف صنعت برق و صنایع مرتبط در ایران وکشورهای خارجی ایجاد شده است که خوشبختانه اکثراً هم اکنون در گروه فولمن یا مستقل از آن ، همچنان فعال و خدمت گذار هستند و به سبب توسعه کارآفرینی و خلق محصولات به روز، هزاران اشتغال مستقیم و ده ها هزار اشتغال غیر مستقیم در حوزه پروژه های کلید در دست (EPC)، تولید محصولات و تجهیزات صنعتی، انتقال تکنولوژی و نهایتا” تجارت در حوزه انتقال، توزیع و کنترل قدرت در واحد های متوسط و کوچک ایحاد نموده است به گونه ای که موجب افتخار و خود اتکایی این صنعت در کشور شده است.
در خصوص دلایل و علل واقعی تحریم ما، واقعیت این است که نه خود ما و گویا نه هیچ کسی دیگر، حتی اکثریت آنها که ما را تحریم کرده اند و شهروندانشان، با توجه به نشانه های زیر، به طور قطع چرایی آنرا نمی دانند:
 در یادداشت دولت انگلیس به دادگاه اروپا، اعلام کرده اند که فشار به فولمن فشار به دولت ایران است! اگر انگلیسی ها ندانند، شهروندان وحتی دولت وقت ایران به خوبی می داند که نه تنها فولمن و شخص فریدون محمودیان برای دولت وقت اهمیتی نداشته، بلکه در آن زمان اهمیت کل بخش خصوصی و صنعت در ایران دچار ابهام بوده و به آن چه جفاها هم که نشده است!
 در یادداشت های نمایندگان فرانسه و دولت انگلیس به دادگاه تلویحاً القا می کنند که شخص فریدون محمودیان می توانند صلح و امنیت شهروندان اروپایی را ذایل کنند!
 وکیل اتحادیه اروپا در دادگاه بدوی عنوان می کند که یکی از دلایل تحریم این بود که فولمن با چند صد مهندس کارشناس، دانش فنی و امکانات صنعتی ای که دارد بالقوه می تواند با همکاری و حمایت از حکومت ایران، خطرات جبران ناپذیری برای امنیت منطقه وجهان ایجاد کند.
 همان وکیل انگلیسی در همان دادگاه اعلام و اعتراف کرد که فقط یک دولت (از ۲۸ دولت عضو) بدون ارائه دلیل و مدرکی پیشنهاد این تحریم را داده است و دیگران بدلیل اعتماد متقابل فیمابین تصمیم به تحریم فولمن و شخص فریدون محمودیان گفته اند!!!
 خیلی از دوستان پیشرفت فولمن و فعالیت های تحقیق و توسعه مجموعه فولمن در ایران و اروپا را که بر خلاف منافع برخی شرکت های بزرگ و چند ملیتی شده بود و به نوعی پا روی دم شیر گذاشته بود را دلیلی برای راه انداختن یک توطعه توسط لابی گران شرکت های رقیب داخلی و خارجی در بروکسل دانسته اند.

• در تحریم چه بر ما گذشت؟
تحریم فقط محدود به اتحادیه اروپا نبود، کشورهای دیگری مثل، امریکا، استرالیا، ژاپن، کره جنوبی هم با متابعت از اتحادیه اروپا، ما را تحریم کردند و دیگر کشورها هم هرچند رسما تحریم نکردند ولی عملا محدودیت های زیادی برای ما ایجاد کردند. حتی کشوری مثل چین که ظاهرا مخالف عملکرد غرب در ارتباط با تحریم تظاهرمیکند، بانکهایش از انجام هرگونه عملیات بانکی و حتی پذیرش پرداختهای فولمن منع شدند. به صورت خلاصه و حداقل می توان موارد زیر را مطرح کرد:
– محرومیت از مسافرت و جابجایی در اکثر کشورهای صادر کننده و حتی وارد کننده تجهیزات تولیدی ما
– مسدود نمودن و در مواردی ضبط دارایی های برون مرزیمان
– عدم ارسال لوازم و تجهیزات سفارش شده برای تکمیل پروژه های کارفرمایان توسط شرکت های بزرگ و کوچک کشورهای خارجی و حتی ضبط پیش پرداخت های کلان پرداخت شده به آنها
– توقف پروژه های تحقیق و توسعه توسط موسسات و دفاتر مهندسی و طراحی همکاران آلمانی بدلیل تحریم فولمن و فریدون محمودیان
– جلوگیری از صدور ویزاهای مسافرتی برای نیروهای شاغل و یا مرتبط با شرکت فولمن
– ایجاد مشکلات مالی و محرومیت های مدنی برای وابستگان نسبی مدیران فولمن
– جلب و بازخواست موردی همکاران و کاکنان قدیمی فولمن که در خارج از ایران در این دوران اقامت داشته و کارمیکنند
– جدا شدن و دوری گذیدن و از دست دادن برخی کارکنان خوب ،منابع انسانی ،مالی و شرکتهای همکار ویا سرمایه پذیرمان در ایران و اروپا جهت پرهیز از صدمه دیدن از ترکشهای ثانویه ومجازاتهای غیرعادلان ناشی از تحریم فولمن.
– ورشکست شدن شرکت وکارخانه مان در فرانسه و از بین رفتن سرمایه گذاری صورت گرفته در آن.
– توقف کامل سرمایه گذاری های صنعتی و فعالیت ها و پروژهای تولیدی مان در آلمان
– توقف و ممنوعیت ارائه هرگونه خدمات بانکی در خارج به فولمن و شرکتهای زیر مجموعه ویا در ارتباط با آن.
– اکراه از ارائه خدمات در ایران و ممنوعیت ان در فعالیت های برون مرزی در شعب خارجی بانکهای ایرانی حتی قبل از تحریم شدن خودشان جهت مبرا ماندن ازعواقب همکاری با فولمن
– و …

• بر چه اساسی تحریم کردند و چه مدارکی داشتند؟
به بهانه محرمانه بودن اطلاعات و مستندات و حفاظت از کانال معتمد (جاسوسی) خود نه تنها به ۲۷ عضو دیگراتحادیه اروپا جهت تصمیم گیری در قبل از تحریم نمودن ما هیچ مدرکی ارائه ندادند بلکه با کمال تعجب و کاملا” غیر قانونی رسماً اعلام کردند که حتی حاضر به ارائه مدارکی به دادگاه اروپائی خود نیز نیستند!!
با این استدلال به راحتی یک شهروند را از حقوق مدنی محروم می کنند، با تهمت و اشاعه اکاذیب به حیثیت معنوی و انسانی او لطمه وارد می کنند و عملا بخود جرات میدهند که درجوامعی که داعیه حقوق بشرداشته و از سابقه قوانین ۲۰۰ ساله حقوق مدنی برخوردار است، قبل از هرگونه دادرسی حکم “مرگ مدنی” را صادر کنند! و تنها فقط با استدلال محرمانه ماندن اطلاعات و حفاظت از کانالهای اطلاعاتیشان وبا توسل یا اعتمادی، البته نه متقابل بلکه یک طرفه. گویا یک دولت در اتحادیه اروپا می تواند و اختیار دارد که هر فرد، گروه، شرکت و یا کشوری را در هرجای دنیا تحریم و مجازات کند!! و خود مصون بماند!! گویا عملا” دوران امپراتوری استعمارگرانی که خورشید در سرزمین های تحت حاکمیتشان غروب نمی کرد بسر نرسیده و یا برخی از حکامانشان همچنان خواب دوران طلائی پدر بزرگانشان را می بینند!!!
چه بلایی سر استقلال ملت های اروپایی آمده است که دولتهایشان به خود اجازه می دهند تنها با درخواست یکی از دول عضو، آنهم بدون ارائه مدرک و دلیل، احکامی را به این شکل غیر انسانی و غیر مدنی تصویب و صادر کنند و هزینه های سرسام آور حقوقی و عواقب آنرا به اکثریت مردم محروم و بحران زده خود تحمیل کنند.

• آیا در طول تحریم از طرف دولت حمایتی شدیم؟
متاسفانه جدا از اینکه هیچ گونه حمایتی چه مادی چه معنوی، از شرکت فولمن و شاید دیگر تحریم شدگان بخش خصوصی صورت نگرفت، بلکه علیرغم وجود محدودیت های فراوان ناشی از تحریم، هیچگونه تساهل و تسامحی در اجرای پروژه های دولتی بابعمل نیامد که هیچ و حتی جرائم قابل توجهی مادی هم به بهانه تاخیراتی که ذاتا” ناشی از تحریمِ هابود به این مجموعه بگونه ای غیر قانونی تحمیل شد.
اما این نکته که هیچ نهاد دولتی و هیچ سازمانی و هیچ رسانه ای اقدامی چه در ایران و چه در سطح بین الملل در جهت تکذیب ادعای خطرناک بودن فولمن و شخص فریدن محمودیان در مقابل اتهامات وارده (فعالیت ضد بشری و تروریستی و توسعه صنعت سلاح کشتار جمعی) فولمن نکرد، جای تاسف فراوان دارد.
با این گونه عملکردها شاید لازم باشد که حتما”به سازمانها و ارگانهای دولتی ایران “دست مریزاد” بگوییم!

• فولمن و نگاه به آینده
ما علی رغم بی توجهی ها، چالش ها و بی عدالتی های جاری، مصرانه و محقانه تعهد نموده و اعلام می کنیم که با تلاشی چند برابر، با اتکا به توان و اندیشه کلیه همکاران و همراهانمان در ایران و خارج از ایران و با توکل به خداوند جهان آفرین و انسان آفرین، در خدمت انسان و انسانیت از بالاترین توان مادی و معنوی خود در راه صنعت، فرهنگ و صلح جهانی بهره گیریم تا شاید در حد خود صدماتی که شرکت های چند ملیتی که فقط برای به حداکثر رساندن منافع کوتاه مدت خود نه تنها در کشورهای جهان سومی حتی در کشورهای خودشان موجبات بحران اقتصادی، فقر و بیکاری شده اند را تا اندازه ای جبران کنیم.
و در این راه دست کلیه انسان ها، موسسات، خصوصاً شرکت های متوسط و کوچک در سطح جهان را که به این گونه ارزش ها اعتقاد دارند و در این راه مبارزه و از خود گذشتگی میکنند، برای همکاری، همیاری و اتحاد می فشاریم.
مجموعه فولمن (آذر ۹۲)

One Response to “بیانیه فولمن علیه تحریم اتحادیه اروپا”

  1. عليرضا مرداني says:

    این موفقیت بزرگ را به کلیه اعضای شرکت فولمن و همکاران سابقم تبریک می گویم و منتظر شنیدن اخبار مسرّت بخش دیگری در این زمینه هستم .
    مردانی

نظر خود را ثبت کنید